Gyülekezeti kirándulás – 2014. október 3-5.

Az írás eredetileg az egyházközségünk hírlevelében, a Magvető 2015. évi őszi számában jelent meg.

„Isten szeretet; és aki a szeretetben marad, az Istenben marad, és az Isten is ő benne.”

(1Jn 4,16)

Gyülekezetünk 2014. október 3-5-én hazánk egyik legszebb vidékét tekintette meg, Ormánság-Pécs-Zengővárkony-Mohács térségét.

  1. október 3. (péntek)

Az Ormánság hazánk legdélibb csücske. A Dráva hajdani mocsárvilágát erdők, ligetek, gyümölcsösök alkották. Itt a falvak közel épültek egymáshoz. A táj a nevét az ormán szó után, mely törökül erdőt jelent, kapta. Mi két falut látogattunk meg: Kóróst és Adorjást.

Kórós: a falu református templomát néztük meg. A kis ormánsági falu egyik legjobb állapotban lévő megmaradt és talán legszebb hímes templomát láthattuk. A XVIII. század végéről származó templom belső tere igazi különlegesség. A teljes berendezést és deszkamennyezetet sokszínű, festett virágornamentika díszíti. 1793-ban épült késő barokk stílusban, a festett mennyezete 1795-ből való. Sajnos a falu és a csodálatosan szép templom elnéptelenedett.

Adorjás: Itt is megtekintettük a késő barokk stílusú, 1836-ban épült református templomot. Berendezése jelentős, az Úrasztala, a padok, a papi szék és a szószék. Az „L” alakú kóruskarzaton nyolc festett tábla van. Alapszínük vörös, sárga és kék. a festett táblák témái igazi rokokó protestáns, díszítő motívumokat tartalmaznak. Erre a falura is az elnéptelenedés a jellemző.

  1. október 4. (szombat) – Pécs

„A Mecsek karéja, mint anya gyermekét, úgy óvja ölében a Dunántúl legnagyobb s legszebb fekvésű városát, Pécset” (Csorba Csaba)

Pécs a világ legszebb tájai közé tartozik. Ez a város kétezer év történetét mutatja meg számunkra. A város a honfoglalás után indult virágzásnak. Szent István 1009-ben püspökséget alapított és megkezdődött a székegyház építése. Az egyetemet 1367-ben Nagy Lajos alapította. Majd Mátyás király trónra lépését követően Pécs virágkora következett, ez a Mohács előtti félévszázadra esik, a város humanista központ volt. Janus Pannonius püspök képviselte a tudomány számos területét, költői munkásságán túl. A XVIII. század hozta meg Pécsnek a békés fejlődés korszakát, szabad királyi városi rangra emelték. Az időnk rövidsége miatt csak a Dómot, az ókeresztény sírkamrákat és a Zsolnay negyedet látogattuk meg.

Dóm: a XI. században épült román stílusban. Két tornyát a XII. században emelték, többször átépítették a mai székesegyház romános formáját. A szentélye, az altemploma, három hajója és két tornya a XI. században épült meg. A falfelületei harmonikus építészeti kiegyensúlyozottsága nagyon lenyűgöző látványt mutattak. A dóm a tíz évszázad korára, a hősök küzdelmére, dicsőségére emlékeztet. Nagy és szép élmény volt a székesegyház megtekintése.

Ókeresztény sírkamrák: falait a IV. századból való freskók díszítik. Az Alpokon innen ritkák a hazánkban sehol másutt fel nem lelhető, itt található emlékek. Az első sírkamrára 1922-ben bukkantak, majd a harmadikra 1938-ban kétkaréjos Cella Septichora. Nagyon érdekes volt a feltárt többszintes, késő antik temető látványa.

Zsolnay negyed: Zsolnay Vilmos 1857-ben alapította a majolikagyárat. A XIX. századi Zsolnay család porcelángyárát és a negyedet 2010-ben újították fel. Csodálatos látványt nyújtanak az épületegyüttesek. Udvarát művészi kerámiakészítmények ékesítik. Nagy élmény volt a Gyugyi-gyűjtemény megtekintése, amely bemutatta a Zsolnay aranykort. Láttuk a műhelyeket és a porcelánfestőket. A szabadprogram lehetőséget adott a belváros egyéb szép épületeinek, a főterének megtekintésére.

Délután a pécs-kertvárosi református templomot látogattuk meg. A gyülekezet „Jöjjetek én hozzám mindnyájan” (Mt 11:18) igével köszönt minden kedves testvért a honlapjukon. A templom 1994-ben épült fel, két harangját 1998 októberében szentelték fel. Nagyon szép a famennyezet festett motívumokkal, gyönyörű hangú az orgona. Dr. Péter Árpád kiránduló társunk egy dicséretünkkel szólaltatta meg. A kedves lelkész úr ismertette a templom építésének előzményeit, a hívek összefogását. A gyülekezet tagjai között az Ormánság falvaiból is vannak betelepedett hívek.

  1. október 5. (vasárnap)

Zengővárkony: a református templom 1787 és 1802 között épült. Csodálatosan szép templom, de sajnos a berendezést és főleg a szószék, papi szék és a padok nagy részét olyan gomba támadta meg, hogy el kell égetni azokat. Az istentisztelet nagyon sokat adott a számunkra. A kis hittanosok szerepeltek és szeretetvendégséggel kedveskedett a gyülekezet.

A templom mellett megnéztük Fülep Lajos (1885-1970) emlékszobáját. A XX. század egyik legnagyobb magyar művészettörténésze volt, aki 1927-1947 között itt volt lelkész. Majd megtekintettük a tojásmúzeumot és a tájházat. A község németajkú volt, egy része ma is annak vallja magát.

Mohács: A kirándulásunk utolsó állomása Mohács volt. Mohács „nemzeti nagylétünk nagy temetője”. 1526. augusztus 29-én hazánk csatavesztése a törökkel szemben, államunk bukásának szimbóluma lett.

Szállásunk egy nagyon szép református kollégium és oktatási centrum Pécsett. Kellemes szobák, finom reggeli és vacsora tette komfortossá ottlétünket. Az esti áhítat és szabad beszélgetés összekovácsolta a gyülekezet tagjait és a hozzánk csatlakozó vendégeket.

Nagytiszteletű Úrnak köszönettel tartozunk, hogy hazánk egyik legszebb vidékére szervezte meg kirándulásunkat.

Szeretettel és tisztelettel fogadják visszaemlékezésemet a szép és tartalmas útról.

Szarka Győzőné

tanácsos